Niemcy wciąż obawiają się 5G od Huawei

Niemcy wciąż obawiają się 5G od Huawei

Niemcy nadal mogą podjąć decyzję o wykluczeniu chińskiego dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego Huawei Technologies z budowy sieci danych piątej generacji (5G) ze względów bezpieczeństwa, powiedział minister obrony.

Annegret Kramp-Karrenbauer powiedziała na konferencji cyberbezpieczeństwa we wtorek, że ważne jest zminimalizowanie ryzyka.

Niemiecki rząd próbuje obecnie kształtować kryteria bezpieczeństwa 5G w sposób, który uniemożliwiłby zagranicznym rządom dostęp do ważnej niemieckiej infrastruktury, powiedział Kramp-Karrenbauer.

“Jeśli nie jest to możliwe, to trzeba zakazać Huawei’emu udziału w procedurze – tak jak zrobiły to inne kraje”, powiedział minister, który jest bliskim sojusznikiem kanclerz Angeli Merkel.

Komentarze są najsilniejszym sygnałem, że Berlin jest skłonny przyjąć bardziej zdecydowane podejście do Huawei i może wykluczyć chińskiego sprzedawcę sprzętu przynajmniej z niektórych części sieci 5G.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Heiko Maas również wyraził wątpliwość, czy Huawei mógłby uczestniczyć w budowie krajowej sieci 5G.

W zeszłym miesiącu urzędnicy państwowi potwierdzili, że niemiecki tzw. katalog bezpieczeństwa przewiduje ocenę kryteriów technicznych i innych, ale powiedzieli, że żaden z dostawców nie zostanie wykluczony, aby stworzyć równe szanse dla dostawców sprzętu.

Stany Zjednoczone wywarły presję na swoich sojuszników, aby odcięli Huawei, wiodącego dostawcę sprzętu telekomunikacyjnego z globalnym udziałem w rynku wynoszącym 28%, twierdząc, że jego sprzęt zawierał “tylne drzwi”, które umożliwiłyby Chinom szpiegowanie innych krajów.