Wspinacz górski wspiął się na 14 najwyższych szczytów w 189 dni!

Wspinacz górski wspiął się na 14 najwyższych szczytów w 189 dni!

Brytyjsko-nepalski alpinista stał się najszybszym wspinaczem, który we wtorek zdobył 14 najwyższych gór świata, bijąc rekordowe 189 dni i pobijając poprzedni rekord prawie ośmiu lat.

Nirmal Purja, lat 36, wspiął się na górę Shishapangma na wysokości 26,335 stóp w Tybecie, sześć miesięcy i tydzień po tym, jak wspiął się po raz pierwszy w pościgu na górę Annapurna.

“Misja osiągnięta”, Purja zamieścił na swojej stronie Instagram ze szczytu w Tybecie, 14tej najwyższej góry świata, po osiągnięciu szczytu o 9 rano czasu lokalnego we wtorek (8 wieczorem w poniedziałek ET).

Purja, który idzie przez “Nims”, dokonał tego wyczynu z sześcioma szerpami u jego boku, wszyscy Nepalczycy, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez jego publicystę.
Wspinacze obecnie opadają i oczekuje się, że jeszcze w tym tygodniu wrócą do Katmandu, stolicy Nepalu.

Po wspięciu się na dziesiąty najwyższy szczyt świata – Annapurna, 23 kwietnia, Purja zajęła się innymi “8.000erami” – szczytami, które znajdują się ponad 8.000 metrów nad poziomem morza – skalowaniem Dhaulagiri, Kanchenjunga, Everest, Lhotse i Makalu w następnym miesiącu.

Następnie udał się do Pakistanu, gdzie w lipcu wspiął się na Nanga Parbat, Gasherbrum I, Gasherbrum II, K2 i Broad Peak.

Purja wspiął się na kolejne dwa szczyty w Nepalu – Cho Oyu i Manaslu we wrześniu, zanim udał się do Tybetu, aby wspiąć się na Shishapangma.

Wszystko razem, to zajęło mu tylko 6 miesięcy i 6 dni, aby zakończyć imponujące przedsięwzięcie, bijąc rekord świata o ponad siedem lat.

Poprzedni rekord świata w wspinaniu się na wszystkie 14 szczytów to 7 lat, 11 miesięcy i 14 dni utrzymywane przez Jerzego Kukuczkę w 1987 roku oraz Kim Chang-ho z Korei Południowej, który pobił rekord Kukuczki w 2013 roku tylko o 1 miesiąc i 8 dni.

“To było wyczerpujące, ale pokorne sześć miesięcy i mam nadzieję, że udowodniłem, że wszystko jest możliwe z pewną determinacją, wiarą w siebie i pozytywnym nastawieniem” – powiedział Purja w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną przez swojego przedstawiciela we wtorek rano.