Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) z powodzeniem wypuściła swojego najnowszego satelitę na orbitę z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej.
Jest to drugi satelita wystrzelony w celu przyłączenia się do konstelacji, która tworzy Europejski System Przekazywania Danych (EDRS), który pozwala użytkownikom obserwować Ziemię niemal w czasie rzeczywistym, pomagając przyspieszyć czas reakcji w sytuacjach awaryjnych.
Zajmie pozycję nad europejskimi satelitami obserwacyjnymi na niskiej Ziemi, umożliwiając konstelacji utrzymanie niemal stałego połączenia. Poprzednio te nisko krążące satelity mogły przesyłać informacje tylko w bezpośredniej linii wzroku ze swoimi stacjami naziemnymi, co może prowadzić do opóźnień w przesyłaniu obrazów do 90 minut.
Jednak nowe satelity EDRS mogą przesyłać informacje z powrotem na Ziemię niemal w czasie rzeczywistym, co może okazać się kluczowe podczas odzyskiwania po awarii i ekstremalnych zdarzeń pogodowych.
Najnowszy satelita został wystrzelony przez ciężką rakietę Ariane 5. Statek kosmiczny generacji Ariane od dawna jest koniem roboczym dla Europy w globalnym wyścigu kosmicznym, rozpoczynając misje od ponad 30 lat.