Globalnie w lipcu 2019 r. Było nieznacznie cieplej – o 0,04 stopnia Celsjusza (0,072 Fahrenheita) – niż w poprzednim rekordowo gorącym miesiącu, lipcu 2016 r. (Zdjęcie poglądowe)
Według danych opublikowanych w poniedziałek przez satelitarną sieć obserwacji Ziemi Unii Europejskiej lipiec 2019 r. Był najcieplejszym miesiącem na świecie. „Chociaż lipiec jest zwykle najcieplejszym miesiącem na świecie dla całego świata, według naszych danych był to również najcieplejszy miesiąc odnotowany na świecie, z niewielkim marginesem”, powiedział Jean-Noel Thepaut, szef Służby ds. Zmian Klimatu programu Copernicus w oświadczenie.
„Przy utrzymującej się emisji gazów cieplarnianych i wynikającym z tego wpływie na globalne temperatury, rekordy będą nadal pobijane w przyszłości.” Podczas fal upałów obserwowano rekordy w całej Europie w zeszłym miesiącu, przy wyjątkowo wysokich temperaturach w obrębie Koła Podbiegunowego. Średnie temperatury w lipcu wzrosły najwyżej w porównaniu do poziomu odniesienia z lat 1981-2010 na Alasce, Grenlandii, Syberii, w Azji Środkowej, Iranie i dużych obszarach Antarktydy, podał Kopernik. Afryka i Australia były również znacznie powyżej średniej na większości kontynentów.
W ujęciu globalnym lipiec 2019 r. Był nieznacznie cieplejszy – o 0,04 stopnia Celsjusza (0,072 Fahrenheita) – niż poprzedni rekordowy miesiąc, lipiec 2016 r. Nowy rekord jest tym bardziej znaczący, że rekord 2016 był silnym wydarzeniem pogodowym El Nino, które poprawia średnie globalne temperatury poza wpływem samego globalnego ocieplenia. Usługa Copernicus jest pierwszą z największych na świecie satelitarnych sieci monitorowania klimatu, która podaje średnie lipcowe temperatury.