Wielka 9, jak giganci technologiczni mogą przyspieszyć rozwój ludzkości

Wielka 9, jak giganci technologiczni mogą przyspieszyć rozwój ludzkości

Amy Webb w swojej nowej książce koncentruje się na wysiłkach AI dziewięciu firm internetowych i dwóch krajów.

Szalony naukowiec tworzy coś dla większego dobra, ale ostatecznie zaczyna mieć inną interpretację świata. Tak bardzo, że wynalazek ten zwraca się przeciwko światu, który szuka unicestwienia lub zniewolenia ludzi. To był temat większości filmów science fiction. Jeśli ludzie nie umierają na śmierć, choroby lub globalne katastrofy, są albo zniewoleni przez roboty, albo zabijani przez nich. Bez względu na to, jak absurdalny może się wydawać ten pomysł, nie tylko autorzy science-fiction, ale nawet futuryści wierzą w jego rzeczywistość. Chociaż żaden futurysta nie mówił o ataku zombie, sztuczna inteligencja przejmująca ludzi jest bardzo niepokojąca. Amy Webb jest jednym z takich futurystów, ostrzegając świat przed bezpośrednim zagrożeniem dla ludzkości. Nie od jakiegoś szalonego naukowca, ale od wielkich złych korporacji lub, co gorsza, krajów próbujących ustanowić globalną dominację. W przeciwieństwie do autorów science-fiction Webb szczegółowo opisuje wszystkie scenariusze tego, jak mogą potoczyć się kolejne dwie lub trzy dekady.

Profesor strategicznego foresightu w NYU Stern Business School w swojej najnowszej książce The Big Nine: W jaki sposób technologiczni tytani i ich maszyny myślące mogą wypaczać ludzkość, szczegółowo opisują podróż i ewolucję sztucznej inteligencji w odniesieniu do trzech scenariuszy – optymistycznego, pragmatycznego i katastrofalnego . Uważa, że ​​los ludzkości leży w rękach dziewięciu firm internetowych i dwóch krajów.
Książka The Big Nine, Recenzja The Big Nine, The Big Nine, autorka Amy Webb, książki Amy Webb, Amy Webb amazon The Big Nine Jak technologiczni tytani ich maszyny myślące mogą wypaczać ludzkość (autor: Amy Webb)

Podczas gdy wielka dziewiątka ma obowiązek grać razem lub dążyć do zysków, jeden z dwóch krajów – Chiny – uważa Webb – jest najgorszym scenariuszem sztucznej inteligencji i ludzkości. Chociaż tylko katastrofalny przypadek, w którym Chiny przejmują świat, mówi o globalnej endemice, pragmatyczny wskazuje na niewielkie zakłócenia w życiu ludzi. Webb, także założyciel Future Today Institute (grupy badawczej działającej na tych samych liniach), jest nieufny w stosunku do sztucznej super-inteligencji.

Chociaż rzeczywiście ludzie są już zafascynowani technologią, Webb uważa, że ​​sztuczna super-inteligencja byłaby o krok dalej, całkowicie uzależniając nas od maszyn. Korporacje mogą to wykorzystać, aby utrzymać nas w ryzach na tle wzmożonego nadzoru rządu. Webb zapewnia rozwiązania pozwalające uniknąć tych katastrof, ale na szczęście nie zamienia się w kompletny luddyt. Nie chce zatrzymać marszu technologii, ale chce, aby rządy to kontrolowały. Uważa, że ​​wina leży po stronie rządu USA, który pozwolił firmom nastawionym na zysk prowadzić amok.

Webb przedstawia intrygującą relację ze świata za 50 lat i na szczęście nie ogranicza się do jednego pojęcia. Dokłada wszelkich starań, aby zaoferować wszystkie punkty widzenia, ale robi to ignorując wiele rzeczywistości. Nie ma wglądu w działanie żadnej z dziewięciu firm, ale widok z lotu ptaka na to, jak potoczy się przyszłość.