Asteroida większa od Empire State przeleci obok ziemi!

Asteroida większa od Empire State przeleci obok ziemi!

Asteroida o nazwie Asteroid 2006 QQ23, w przybliżeniu tak duża, jak Empire State Building w Nowym Jorku, minie Ziemię 10 sierpnia.
asteroida Asteroida tak duża jak QQ23 z 2006 roku mogłaby zniszczyć miasto, gdyby uderzyło w powierzchnię Ziemi. (Obraz reprezentatywny)

Astronomowie odkryli, że asteroida przeleci przez Ziemię 10 sierpnia. Asteroida, o której spekuluje się, że jest większa niż Empire State Building, minie Ziemię z bardzo bliskiej odległości i z prędkością 16 740 km na godzinę . Średnica asteroidy szacowana jest na 569 metrów i przejdzie ona tak blisko, jak 0,049 jednostek astronomicznych Ziemi, czyli około 7,4 miliona kilometrów. Obiekty niebieskie zostały określone jako potencjalnie niebezpieczne, ponieważ znajdują się w odległości 0,5 jednostki astronomicznej Ziemi. Chociaż szanse na zderzenie z Ziemią są znikome.

Według raportu opublikowanego w CNN, asteroida nie jest niebezpieczna. Kelly Fast i Lindley Johnson z Biura Koordynacji Obrony Planetarnej NASA powiedzieli, że Asteroid 2006 QQ23 jest „mniej lub bardziej łagodny i nie jest niebezpieczny”.

Strona koordynacji obrony planetarnej NASA wyjaśnia, w jaki sposób kilka razy w ciągu roku można znaleźć małe asteroidy o wielkości kilku metrów między orbitą Ziemi i Księżyca. Wiele takich fragmentów asteroid i komet uderza w ziemską atmosferę i eksploduje z powodu tarcia z ziemskiej atmosfery, tworząc jasne niebiańskie wydarzenia każdej nocy. I niewielu z nich udaje się na powierzchnię Ziemi w małym fragmencie jako meteoryty. NASA i inne agencje kosmiczne śledzą takie zdarzenia i obiekty, aby mieć pewność, że nie staną się one bezpośrednim zagrożeniem dla Ziemi. Każdego roku przechodzi przez Ziemię aż sześć obiektów równych wielkości asteroidy QQ23 2006. Ale asteroida 2006 QQ23 jest znacznie bliższa niż inne w ostatnich czasach.